Neurofeedback

image2.jpg

NEUROFEDBACK NEDİR?

Neurofeedback kişinin kendi beyin faaliyetlerinden seçilen ve algılanamayan dalgalarının kendisine görünür hale getirildiği bilgisayar destekleyici bir yöntemdir. Ekran ve ses sistemi ile beyne an itibari ile ve ne yaptığı gösterilir. Birey ekranda gördüğü video oyunu veya bir film izlerken  görüntülü uyaranlar sayesinde beyine geri bildirim tepkilerini kontrol etmesi ve beynin egzersiz yaparak öğrenmesi durumudur. Bu sayede bireyler kendi beyin aktivitesini dinlenerek daha iyi düzenlemeyi öğrenirler. Neurofeedback programı süresince sağlıksız beyin dalgalarının düşürülüp, sağlıklı beyin dalgalarının artırılması hedeflenir. Ayrıca belirli durumlarda ilaç alması zorunlu bireylerde bu tedavi sonucunda ilaçları azaltmak hatta ilaç alımını tamamı ile durdurma ihtiyacı hissetmektedirler.

NEUOROFEEDBACK HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu,

Özgül öğrenme güçlüğü,

Otizm,

Kaygı Bozukluğu,

Öfke,

Özgül Fobi,

Sosyal Fobi,

Agorafobi,

Panik Bozukluk,

Bipolar Bozukluk,

Kekemelik,

Uyku Bozukluğu,

Sınav kaygısı,

Aynı hataları tekrarlama,

Sorumsuzluk,

Sosyal çekingenlik ve başarısızlık,

Unutkanlık,

Konsantrasyon bozukluğu,

İş yaşamında başarısızlık,

Duyguları kontrol etmede zorluk,

Muhakeme ve yargılama zorluğu,

Ani ve yanlış kararlar verme,

Kolay sinirlenme gibi konularda etkili ve faydalıdır.

NEUROFEEDBACK NASIL UYGULANIR?

İyileşmesi istenilen beyin bölgesine yerleştirilen sensörler bireyin o anki beyin dalgalarını algılar. Bireyin algılanan beyin dalgalarına göre cihaz tarafından işitsel, görsel ve dokunsal geribildirim gönderillir. Beyniniz daha rahat bir duruma yaklaştığında, bir bilgisayar ekranında olumlu bir yanıtla ödüllendirilirsiniz. Genellikle bu "nöro-geribildirim"; video oyunu, müzik veya film biçimindedir. Beyniniz daha verimli bir yere yaklaştığında, bu sesler ve görüntülerden anlaşılır. Film normal oynadığında, beyin istenen duruma yaklaşmıştır. Sonunda beyin dalgası aktivitesi daha istenen, daha düzenli bir performansa ulaşır. 

NEUROFEEDBACK KALICI MIDIR?

Neurofeedback hedeflenen beyni uygun bir hale getirmeyi ve bu durumu devam ettirebilmeyi amaçlar. Terapide bireye beyin dalgalarının karakteriyle ilgili bilgi verilirse, bireyin beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenebileceği ve bu değişikliklerin kalıcı olacağı yönündedir. Çünkü beyin dalgalarını normalize etmeyi öğrenebilir ve bu sayede öğrenilen bilgi günlük hayatta her gün kullanılır ve her gün bu durum pekiştirilir. Bu durum, bisiklet kullanmak, yürümek gibidir bir kere öğrenilince unutulmaz.


NEUROFEEDBACK’İN FAYDALARI

Düzenli bir uyku hali, dikkat hali, fizyolojik ve psikolojik denge durumunu artırdığımızı ve bunu da neurofeedback ile gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca hayatın bir çok bölümünde bize eşlik edebilmektedir örneğin; bilim adamları, müzisyenlerin performansını çarpıcı bir şekilde  neurofeedback ile geliştiğini söylediler. Çünkü neurofeedback müzisyenlerin beyinlerini, zihinlerini daha berrak bir hale getirmek ve daha yaratıcı beyin dalgaları üretmek için eğitiyor.

Aynı zamanda neurofeedback derin gevşeme ve rahatlamaya etkisi vardır. 


Yorumlar
"Doğruyu söylemek gerekirse 13 yaşındaki kızımla ilgili çok ciddi bir problemimiz yoktu. Derslerin de çok başarılı olmasına rağmen çok küçük hatalar yapıyor ve dikkati çabuk dağılıyordu. Neurofeedback ile bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Kısa sürede kızımız daha dikkatli ve daha önce yaptığı basit hataları artık yapmamaya başladı ve öğretmenimizin bizi aradığı günğ hiç unutamıyorum özgüveni daha yüksek daha dikkatli ve günlük performansı daha iyi olduğunu söyledi. Teşekkürler neurofeedback.."
Yorum Yaz
Tanıtım videolarımız